Nemoci

Můj potkan prská a kýchá, povídá si a zní jako holub.

 Potkánek je nemocný = co nejdříve k veterináři. Jako první pomoc můžete vyzkoušet bylinkový čaj (na nachlazení, kašel apod.) s medem a sirupem na podporu imunity (Imunoglukan, echinaceový, apod. - bez alkoholu!) a držet potkana v teple mimo průvan.

 

Můj potkan má v srsti malé broučky a na srsti bílé tečky.

     Jedná se o kožní parazity - pravděpodobně všenky. Na veterině si vyzvedněte Stronghold pro kočky nebo pro koťata (podle toho, kolik potkanů máte doma). Každému potkanovi jednu kapku mezi lopatky, za cca 3 dny vše kompletně vydrhnout a vydesinfikovat. V případě potřeby možno za 14 dní opakovat.
 

Můj potkan má po těle stroupky a škrábe se.

 Jedná se o kožní parazity - pravděpodobně svrab. Na veterině si vyzvedněte přípravek Stronghold pro koťataKaždému potkanovi jednu kapku mezi lopatky, za cca 3 dny vše kompletně vydrhnout a vydesinfikovat. V případě potřeby možno za 14 dní opakovat.
 

Proč má můj potkánek krev u nosánku?

Není to krev, ale barvivo zvané porfyrin, které potkan běžně vylučuje (z nosánku nebo i očí). V menší míře není nijak škodlivé. Pokud je potkánek nemocný, může ho vylučovat víc, ale také to nemusí hned znamenat to nejhorší. Doporučujeme potkánka sledovat, jestli nemá nějaké další příznaky signalizující onemocnění, v tom případě by byla vhodná návštěva veterináře.

 

 
Autorkami článku jsou Adéla Máčiková (CHS OdAdush) 
a Michaela Čarnoká Kreuzová (CHS Zoombarat) 
Jakékoli šíření tohoto textu je možné pouze s jejich souhlasem.