Než si potkana pořídíme, je nutné rozmyslet si několik věcí...

 

 

 

 

Kolik si jich mám pořídit? Stačí jeden?

 

Potkani jsou velice společenská zvířata, proto se nedoporučuje chovat jednoho jedince. Pokud máte jen jednoho potkana, potkan strádá samotou. Ačkoli se mu člověk věnuje intenzivně (3-4 hodiny denně) tak mu to nestačí. Potkan potřebuje svého kumpána, se kterým si bude krát, budou si čistit kožíšky a spinkat spolu v pelíšku. To člověk potkanovi bohužel nevynahradí. Upozorňuji jen, že se doporučuje chovat minimálně dva JEDINCE STEJNÉHO POHLAVÍ! 

 

Samičku či samečka? Nebo nejlépe obojí? 

 

 Obecně platí, že samičky jsou více aktivní, živější. Samečci oproti tomu bývají lenivější a více mazliví. Existují samozřejmě i výjimky. Pokud někdo zvažuje, že si pořídí samičku a samečka dohromady, důsledně vás od toho odrazuji. Pokud si pořídíte samečka a samičku, tak odsoudíte chudinku samičku až k smrti vyčerpáním z neustálých porodů. Potkanka má říji každých 4-5 dní, poté přichází březost, která trvá v průměru 23 dnů, ale hned po porodu může samička zabřeznout znovu a znovu rodit a tak to jde pořád dokola až samička umře na vyčerpání. Toto opravdu nedělejte. Přece máte rádi zvířátka. Nebo ne?

 

Dva jedinci stejného pohlaví se nebudou prát jak se traduje, již několik let mám jak skupinu holčiček tak skupinu chlapečků a opravdu se vám nepozabíjejí. 

 

Jsem ochoten poskytnout potkanovi výběh ve svém pokoji?

 

Potkani jsou velmi aktivní zvířátka. Potřebují dostatečný prostor k pohybu. Velká klec by měla být samozřejmostí, ovšem potkan neustále zavřený ve svém příbytku nikdy spokojený nebude. Vyžaduje pohyb a je to od přírody průzkumník. Měl by mít tedy možnost pravidelného  volného výběhu po pokoji - samozřejmě pod dohledem. Nesmíme ovšem zapomenout, že se i přes jeho inteligenci stále jedná o hlodavce (= od slova hlodat) a tudíž musíme počítat s tím, že se mohou objevit nějaké ty škody na vybavení pokoje. Někteří chovatelé proto pouští potkany třeba jen po pohovce nebo po posteli, ovšem u postele musíte počítat s možnými škodami na povlečení... :-)

 

Kde potkánka sehnat?

 

 Jako první vás nejspíše napadne zverimex. Je to sice řešení jednoduché, ale pořízení potkánka přímood chovatele je rozhodně lepším řešením. Potkan z chovatelské stanice je již od malička zvykán na kontakt s lidmi a tudíž není tak vyplašený, lépe se ochočuje, není nemocný, jak to bývá u zverimexových potkanů.  

 

Potkan z chovatelské stanice má předpoklady pro dobré povahové vlastnosti a dobrý zdravtní stav. Je to tím, že jedinci agresivní či nemocní nemají šanci stát se budoucími rodiči, jsou z chovu vyloučeni. S miminkem si rovněž odnesete průkaz původu (PP) s výčtem předků. Domnívám se, že cenový rozdíl není nijak závratný a v tomto případě se vám investice rozhodně vyplatí.

 

Pozor ovšem u potkanů z takzvaných NCHS a potkanů s VP. Tito lidé většinou nejsou chovatelé a nabízejí k potkanům takzvaný VP, což je Výpis Předků. Tento dokument není oficiální, takže ho může vypsat prakticky kdokoli. Tito lidé nejsou sdruženi pod žádnou organizací, která by kontrolovala jak rodiče vypadají, jestli je výběr rodičů miminek správný a podobně, proto pokud si už kupujete potkánka s VP rozhodně si prověřte stanici odkud potkánek pochází, protože rodiče mohou být klidně nemocní potkánci ze zverimexu, kteří nosí nějakou nepěknou dědičnou chodobu. 

 

A co za to dostanu?

 

Věrného, milého, inteligentního, učenlivého, zlobivého, zvídavého a roztomilého společníka, s nímž se zaručeně nebudete nikdy nudit. :)  A to rozhodně stojí za to!