Klec, bydlení a vše okolo

 

Proč nemá bydlet potkan v "akvárku"?
Akvária, respektive terária jsou pro potkany velmi špatnou volbou. Neproudí v nich vzduch a výpary z moči, které by za normálních okolností byly běžným prouděním vzduchu odvedeny pryč zůstávají u dna a potkanovi poškozují dýchací cesty. Z tohoto důvodu nejsou vhodná ani tzv. akvária s pletivovou nástavbou. Další obrovskou nevýhodou je to, že potkani rádi šplhají a to, jak sami usoudíte, lze po skle opravdu těžko.
 

Jaká je minimální velikost klece pro dva potkany?

Minimální rozměr klece pro dva potkany je 60 x 40 x 50 cm (délka x hloubka x výška), pokud v kleci chceme mít potkanů více, je třeba klec zvětšit. Pro kolik potkanů je vaše klec vhodná se dozvíte v kalkulátoru na následujícím odkazu.

Ideální umístění klece pro potkana

Klec pro potkana by měla být umístěna v prvé řadě mimo průvan a mimo přímý dosvit slunce, potkani jsou zvířata, která aktivují za šera a v noci, takže tím, že jim bude celé odpoledne, ještě například v létě svítit na klec sluníčko a ve finále budou mít v kleci 40°C není dobré. U zvířat poté hrozí přehřátí organismu od kterého již není daleko ke smrti zvířete.


Proč nemá mít potkan v kleci drátěná patra?

Drátěná patra v klecích jsou nešťastné řešení z důvodu, že potkanovi se může mezi dráty zaseknout nožička a potkan si ji zlomí. Dále je velká pravděpodobnost, že se na tlapkách vytvoří tzv. pododermatitida, aneb otlaky (více v sekci zdraví) a to je pro potkana nepříjemná a bolestivá věc, která se špatně léčí.
 

Proč nedávat potkanovi do klece seno?

Potkani seno nejedí, nejsou to morčata, takže jej k životu nepotřebují. Pokud dáte potkanovi do klece seno, v dobré víře, že si s ním bude hrát, hrát si v něm nebude, je lepší dát mu do klece papírové ubrousky, toaletní papír nebo skartovaný papír. Seno může být zdrojem parazitů, je to potencionální alergen a navíc když potkan do sena načůrá, začnou se v něm množit různé mikroorganizmy a je opravdu lepší, když se senu vyhnete.

Proč nedávat potkanovi voňavou podestýlku?
Malinová, citrusová a jinak voňavá podestýlka voní pouze vám, nikoli zvířeti. Vůně v této podestýlce bývá chemická a potkanovi dráždí sliznice. Tím pádem vám může potkánek začít z jejich podráždění pčíkat. Zároveň u zvířete způsobuje stres díky nepřirozené vůni a potkan může chtít podestýlku vlastním pachem „přesmradit“, takže bude paradoxně zapáchat více než s neparfémovanou podestýlkou.
 

Proč má mít potkan vodu v napáječce a ne v misce?

Z hygienických důvodů. Do misky si může potkán zanést jídlo a podestýlku, nečistotnější zvířata mohou do misky i močit a kálet, voda se tím pádem rychleji zkazí. To, že potkan je ještě malý a neumí pít z napáječky je blud. Každý potkan z chovatelské stanice umí pít z napáječky.

 

 Proč potkanovi nekupovat kolečko na běhání?

Potkan by se v kolečku mohl zranit. Může se jednat o různá zranění jako zlomené nožičky, uskřípnuté ocásky, problémy s páteří apod. Ocas potkana, který často běhá v kolečku, je dokonce podle něj vytvarovaný (a představte si co jeho páteř). Jestli chcete udržet svého potkana v kondici, pouštějte ho raději častěji po bytě nebo mu pořiďte tzv. běhací talíř, ale ze zkušeností víme, že si jej potkani moc nevšímají.

 

Jak má vypadat domeček pro potkana?

Měl by být dostatečně velký a pohodlný. Může se jednat o zavěšené látkové hamaky, závěsné plastové domečky Sputnik XL nebo Igloo, obojí od výrobce Savic. Nedoporučujeme vybavení ze dřeva.

 

Proč nemá být vybavení klece ze dřeva?

Dřevo nasaje moč a později může začít zapáchat. Lepší je vybavení z plastu, který je hygieničtější a hlavně dobře omyvatelný.


Autorkami článku jsou Adéla Máčiková (CHS OdAdush)
a Michaela Čarnoká Kreuzová (CHS Zoombarat) 
Jakékoli šíření tohoto textu je možné pouze s jejich souhlasem.